Podstawowe warunki jakie należy spełnić aby mogli Państwo ubiegać się o przydział mieszkania czynszowego (zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98 poz. 1070 z późn. zm.):
1. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli najemca oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Koszalinie, są związane z Koszalinem pracą lub zameldowaniem. 2. Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu wybudowanego przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r., w przypadku, gdy z budową lokalu było związane zawarcie umowy, o której mowa w art. 29 ust.1 lub w art. 29a ust. 1, nie przekracza 1,3 ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny, więcej niż: a) o 20 % w jednoosobowym gospodarstwie domowym, b) o 80 % w dwuosobowym gospodarstwie domowym, c) o dalsze 40 % na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób, 3. średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu mieszkalnego wybudowanego przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego albo przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r w innych przypadkach, niż wskazane w pkt 2, nie przekracza: a) 80% w jednoosobowym gospodarstwie domowym, b) 120% w dwuosobowym gospodarstwie domowym, c) 165% w trzyosobowym gospodarstwie domowym, d) 200% w czteroosobowym gospodarstwie domowym, e) 200% w gospodarstwie większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 40% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym - iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny oraz współczynnika 1,2.
Przykładowo przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Województwie Zachodniopomorskim w 2015 r. wynosiło 3.526,96 zł.
Praktycznie w stanie prawnym na dzień dzisiejszy dochód ten nie może przekraczać: - dla mieszkań z partycypacją:
- dla mieszkań bez partycypacji:
Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego nie określa granicy najniższego wynagrodzenia przy ubieganiu się o mieszkanie. Aby mogli Państwo ocenić czy nasza oferta spełnia Państwa oczekiwania w stosunku do możliwości finansowych przedstawiamy w tabeli poniżej jak kształtują się koszty utrzymania mieszkania w zależności od powierzchni, ilości osób, oraz zużytych mediów.
Koszt utrzymania mieszkania przedstawiony w kolumnie 4 obejmuje: czynsz (opłatę za wynajem), zimną i ciepłą wodę, centralne ogrzewanie oraz wywóz nieczystości. Każde mieszkanie jest opomiarowane (wodomierze wskazujące zużycie ciepłej i zimnej wody oraz liczniki ciepła) można więc indywidualnie regulować zużycie tych mediów osiągając przy tym określone oszczędności.
PARTYCYPACJA
Partycypacja to finansowy wkład w budowę mieszkania, który daje prawo wynajęcia lokalu z zasobów TBS. Po zakwalifikowaniu najemcy na listę ostateczną zostanie wysłane zawiadomienie do partycypanta o konieczności wpłaty (partycypacji). Brak wpłaty w wyznaczonym terminie skutkować będzie skreśleniem z listy ubiegających się o mieszkanie. W przypadku zwolnienia mieszkania partycypacja podlega zwrotowi zgodnie z zawartą wcześniej umową. Zakładając koszt budowy m2 powierzchni użytkowej w wysokości ok. 2.300,- zł.
Przed podpisaniem umowy najmu przyszły najemca lokalu zobowiązany jest wpłacić kaucję mieszkaniową w wysokości 12- krotnego czynszu oraz do przedłożenia zaświadczenia o aktualnych dochodach za okres ostatnich trzech miesięcy. Brak wpłaty kaucji skutkuje niezawarciem umowy najmu. |